BAHAL a.s. vs. KOOPERANT

Jak je to vlastně mezi BAHAL a.s. a kooperantem?

Během stavby jsem nabyl dojmu, že smlouvy jsou to nejpodstatnější na čem je know-how postaven. Kooperant, je většinou firma, která s BAHAL a.s. nikdy nestavěla! Sice pokud vše uhlídáte jako já, není se čeho obávat, nicméně zkušenost se stavěním, prostudování technologií je na místě! Ale na co je třeba klást důraz je smlouva samotná.
Celkově je koncipována tak, že pokud si ji přečte člověk oboru znalý, je velice pravděpodobné, že bude muset doznat rozsáhlých změn a právník je určitě vítán. Ovšem jak to tak bývá, stavaři určitě nejsou obchodnící či právně znalí specialisté a podepsat tuto smlouvu znamená, že samotné stavění se kooperantovi značně prodraží. S trochou štěstí, jako v našem případě, lze na výstavbě něco vydělat. Pokud ovšem dokážete projít všemi nástrahami, jako jsou dílčí časové/platební milníky, různé penále a samozřejmě speciální odměny, na které si šáhnout ovšem znamená
- buď již někdy stavět dům v BAHAL technologii
- mít za sebou šikovného koordinátora, který zajistí logistiku, časový harmonogram a hlavně komunikaci
- být velice rychlý v řešení nenadálých situacích a mít připravenu alternativu
- mít na své straně matku přírodu
- a v neposlední řadě právníka, který šikovně schované kličky odhalí před podpisem smlouvy

Jak je v několika blozích zmíněno, tlak ke konci stavby je veliký a všichni investoři nabydou dojmu, že mezi kooperantem a BAHAL a.s. něco nehraje. I já jsem se do této situace dostal a když jsem poprvé viděl smlouvu, bylo vše jasné.

Neříkám, že odměna za montáž BAHAL domu není zajímavá, ale nutností je se seznámit s celkovou koncepcí a nevěřit tomu, že Vám bude během realizace k dispozici "rodič, který Vás bude vodit za ručičku". Pokud jste šikovný a sebejistý stavebník, nebojící se výzev a máte hlavně zdravé uvažování, je pro Vás BAHAL a.s. jistý zisk a hlavně čistá stavba. V opačném případě se raději vyhněte BAHALU a.s. obloukem.

Otazkou je: Hledá BAHAL a.s. šikovné kooperanty s rozumem a sebejistotou? Nebo je pro něj lepší, najít někoho, komu v konečné fázi nemusí platit a dokáže stavbu ukočírovat sérií supervizí a dílčích kontrol. Vše má své pro a proti a rozhodnutí je jen na Vás.
Já jako investor v tom mám jasno a kvalita je pro mne to co jsem zaplatil a také od BAHAL a.s. dostal. A také sám stavebně oddozoroval.

Vzhledem k tomu, že D.R. v této oblasti opravdu značně tápal a tápat asi vždy bude, řešil jsem za něj spoustu administrativy. Ovšem je potřeba napsat, že kdybych do toho nevstoupil, musel by přijít 3-tí kooperant a to již bylo opravdu nežádoucí.


0. smlouva o dílo na provádění zakladní stavby
1. rámcová smlouva o obchodní spolupráci

 
 
 
 
 

 
 

2. příloha č.1 - projektová dokumentace

3. příloha č.2 - stavební povolení vydané k projektové dokumentaci

4. příloha č.3 - položkový rozpočet materiálů a služeb dodávaných kooperantem

5. příloha č.4 - seznam materiálů a služeb zajišťovaných zájemcem

6. příloha č.5 - harmonogram


7. příloha č.6 - seznam určených dodavatelů a zakázaných dodavatelů
8. příloha č.7 - seznam kritérií pro vázanou odměnu kooperanta
 
9. příloha č.8 - platební milníky


 
10. průvodní list smlouvy o dílo

Žádné komentáře:

Okomentovat